Masz problem z doborem rozmiaru kasku motocyklowego? Zmierzyłeś dokładnie obwód głowy a kask nie pasuje choć rozmiarówka mówi że powinien?
Problem o którym chcę tu wspomnieć dotyczy właśnie takiej sytuacji, kiedy producent mówi że twój rozmiar kasku (zmierzony obwodem głowy) to M, a tymczasem tobie pasuje L. Albo z rozmiarówki wynika L, a ty mieścisz się dopiero w XL.
Zwykle pasuje kask o jeden rozmiar większy, i to też nie perfekcyjnie bo jest kilka punktów ucisku. Pomimo że kask trochę ciśnie, to np. na czole masz nie do końca dobre przyleganie, możesz włożyć palce pomiędzy czoło a kask.
Może to oznaczać, że masz… nietypowy dla Europejczyka kształt głowy. A dokładnie głowę w kształcie “round oval” czyli bardziej okrągłą.
Druga możliwość jest taka, że twój wybrany kask jest odpowiedni dla innego kształtu głowy niż twój. Dlatego warto znać swój kształt głowy i wiedzieć, dla jakiego kształtu zrobiony jest kask.
Wtedy rozmiarówka pasuje idealnie.
Producenci kasków naprawdę mają to świetnie policzone. Jeśli kask nie pasuje choć powinien, to najprawdopodobniej winny jest nieodpowiedni kształt wnętrza kasku do kształtu głowy.
Nawet najmniej popularny round oval to nie powód do zmartwienia, bo własnie spośród ludzi o tym kształcie głowy wywodzą się najlepsi w historii motocykliści i zwycięzcy zawodów Moto GP.
No dobra, żartuję 🙂
Round oval dotyczy niewielkiej grupy ludzi w Polsce, maksimum kilku procent.
I niestety ci ludzie będą mieli największy problemy z doborem kasku. W konsekwencji będą jeździć w kasku nieodpowiednio dobranym i niewygodnym bo natrafienie na jakieś rzeczowe informacje na ten temat graniczy u nas z cudem.
Sprawdzić typ kształtu głowy można bardzo prosto, prosząc żeby ktoś zrobił ci telefonem fotę głowy od góry.
Porównaj efekt z kształtami głowy na obrazku wyżej. Do którego najbardziej podobny jest twój kształt?
W Polsce większość ludzi ma kształt “intermediate oval” czyli taki owal średni. I takie właśnie kaski motocyklowe to absolutna większość tego co się u nas sprzedaje.
Intermediate oval jest na tyle powszechny w Polsce, że sprzedawcy w ogóle nie różnicują tego, nie podają informacji o typie owalu głowy dla jakiego przeznaczony jest dany kask.
Round oval – czyli owal okrągły występuje powszechnie w Azji. Stąd kaski japońskie często mają kształt round oval – np kaski Arai. Ale kogo na to stać?
Załóżmy że zrobiłeś fotę i okazało się że masz okrągły łeb (round oval). No to niestety masz pecha, bo nie będzie na ciebie pasować większość sprzedawanych w Polsce kasków.
Jak sprawdzić dla jakiego kształtu głowy jest dany kask?
Ja znalazłem amerykańską stronę na której można sortować kaski po kształcie głowy.
Tu masz linka już z ofertami Round oval. Oczywiście kształt głowy można zmieniać w menu.
W ten sposób możesz się upewnić, że kask który wybrałeś pasuje do twojego kształtu głowy. Potem trzeba taki kask znaleźć w Polsce.
W przypadku round oval wybór w Polsce będzie bardzo mały. Z kasków na kieszeń zwykłego człowieka dostępne są modele AGV i parę modułowych Shark bodajże.
Reszta to bardzo drogie kaski japońskie – np. już wspomniane Arai.
Mówię tu o kaskach mających przynajmniej 4 gwiazdki rankingu SHARP, gorszych nie brałem pod uwagę i tobie też odradzam.
Nie brałem też pod uwagę kasków otwartych, tutaj możesz przeczytać dlaczego.
Frustrujące jest to, że mojego problemu z kaskiem nie byli w stanie rozwiązać sprzedawcy w wielu sklepach które odwiedziłem.
Ich pomoc ograniczała się do dawania mi do przymierzenia kolejnych kasków, nie mieli oni pojęcia w czym może być problem.
Dopiero po długim dłubaniu w angielskojęzycznym internecie w końcu znalazłem rozwiązanie – czyli dokopałem się do kształtów głowy – i kupiłem kask AGV K3, odpowiedni do mojego okrągłego łba geniusza.
Nagle okazało się, że kask pasuje i to zgodnie z rozmiarówką. Jako jedyny z wielu jakie przymierzyłem.
Pro tip: założenie dobrze dopasowanego kasku może być trudne, bo głowa ciężko przechodzi przez wąską część. W polskim internecie pokazują zwykle zły sposób zakładania kasku, poprzez naciąganie go od góry.
Tutaj ziomek pokazuje sposób który sprawia że kask łatwiej się zakłada i łatwiej ściąga:
To by było na tyle w temacie kasku i kształtów głowy.
Liczę że może tym postem oszczędziłem ci trochę nerwów albo jazdy w niewygodnym kasku.
Lewa w Górę!